Локомотив Пловдив размаза градския си съперник Ботев в дербито под тепетата, което се игра днес вечерта пред празни трибуни. Мачът влиза в историята като най-изразителната победа в пловдивското дерби. Двукратният носител на Купата на България изнесе истинска черно-бяла лекция на съперника си, а Сашо Тунчев дебютира като старши-треньор в първото си дерби по запомнящ се начин и записа името си със златни букви в черно-бялата история.

На другата скамейка Пепо Пенчев, който бе решил да играе с трима със средна височина 177 см. в отбрана, двама от които бекове, буквално поиска смяна от партньора си Онов и се прибра на задна линия в близост до пейките. И това обаче не спаси Пенчев от задаваща се нова рекордна загуба под негово ръководство след онази преди години в Монтана (6:0), след която бе уволнен още в автобуса.

Административно подреденият Локомотив Пловдив в крайна сметка победи с 6:0 останалият без собственик и на практика без управа от месеци Ботев. Жълто-черните останаха с човек по-малко още в края на първото полувреме, но и преди това, Тунчев и Пенчев така бяха подредили тимовете си, че домакините изглеждаха, че играят с поне двама повече на терена. Тимът на Ботев Пловдив бе по-добър само в един компонент от играта и той бе правенето на нарушения. През цялата срещата черно-белите печелиха първи, втори и трети топки, пресичаха пасовете на гостите с лекота и комбинираха помежду си с убийствена точност. Головите ситуации пред вратата на Янко Георгиев буквално валяха като коледен сняг.

Срещата започна с минута мълчание в памет на починалата световна футболна легенда Диего Марадона. Транспарант на аржентинския гений бе опънат пред една от трибуните на „Лаута“.

Рециталът в жълто-черно стартира още в 66-ата секунда. Смърфовете се възползваха от грешка на Шоколаров при изнасяне на топката, Карагарен напредна отдясно и центрира по земя към Илиев. Капитанът от своя страна майсторски отклони с пета към нахлулия на скорост зад него Цветанов и фланговият футболист реализира с едно докосване след изстрел от 5-6 метра.

В 9-ата минута Локо шокира своя опонент за втори път. Умарбаев центрира от фаул към Алмейда, централният защитник се извиси над всички и след удар с глава не остави шанс на Георгиев за 2:0.

Четвърт час след началото и канарчетата осъществиха първата си по-опасна атака, която завърши с шут на Педросо извън наказателното поле в аут. В 24-ата минута Локомотив поведе с 3:0, възползвайки се от нова грешка в жълто-черната отбрана. Минчев отне от Филипов в наказателното поле на Ботев, напредна с топка в крака и падна след последвалото единоборство със защитника, а Кабаков прецени, че това е нарушение за дузпа. Точен от бялата точка бе щатният изпълнител на 11-метрови наказателни удари при смърфовете Димитър Илиев.

Само четири минути по-късно Локо вкара за четвърти път. Минчев преодоля ефектно Работов пред наказателното поле на гостите и с изстрел от 15 метра записа името си сред голмайсторите. Малко преди четвъртото попадение Неделев стреля от 30 метра, но Луков без проблем улови.

В 38-ата минута Ботев пропусна отлична възможност да намали. Неделев получи пас от Тонев и стреля много добре от малък ъгъл. Луков изби, но прати топката право на главата на Илиев. Таранът на канарчетата стреля от два метра, но в ръцете на падналия страж на смърфовете.

В 45-ата минута канарчетата останаха с човек по-малко, когато Перейра фаулира Умарбаев и получи втори жълт картон. След изпълнението на фаула и Карагарен имаше възможност да отбележи, но изстрелът му бе избит със самоотвержен шпагат на Филипов.

Седем минути след почивката звездата на Ботев Тодор Неделев получи травма и напусна игра за сметка на младия Кристиан Добрев. Секунди по-късно Салинас стреля опасно от 20 метра, но в аут.

Към сердата на втората част футболистите на Тунчев организираха още две опасни атаки, но първо Минчев не успя да засече с пета центриране отдясно, а после пак той отправи на три пъти изстрели, които бяха блокирани.

Ботев пък пробва да реализира чрез силен удар на Шоколаров в 65-ата минута от 22 метра, който профуча над напречната греда.

Резултатът набъбна на 5:0 в 71-ата минута, когато резервата Кристиан Илич стреля от далечна дистанция, топката рикошира във Филипов и попадна в мрежата на Георгиев. Голмайсторът получи още една възможност да отбележи малко по-късно с шут от границата на наказателното поле, но той излезе над вратата.

В 78-ата минута младият Николай Николаев вкара първия си гол в професионалния футбол за 6:0. Халфът получи пас на празна врата след отличен пробив на Минчев отляво и нямаше как да сбърка след удар от 4-5 метра на празна врата.